Zmiany w Kodeksie pracy. Początek końca umów śmieciowych

887 wyświetleń

Ostatnimi czasy dużo mówi się o umowach śmieciowych i zmianach w Kodeksie pracy. Słyszymy zewsząd zapowiedź ograniczenia, a nawet likwidacji umów śmieciowych, wzmocnienia ochrony ubezpieczeniowej, wzrostu tzw. pewnego zatrudnienia. Temat ten wywołuje wiele emocji zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników. Dlatego aby rozwiać wszelkie wątpliwości, stworzyliśmy poradnik „Ważne zmiany w Kodeksie pracy. Początek końca umów śmieciowych”. Dzięki niemu dowiesz się, co to właściwie jest umowa śmieciowa, jak rozumieć „oskładkowanie” zleceń, jakie są korzyści, a jakie zagrożenia mogą wyniknąć z częściowo wprowadzonych już w życie zmian przepisów Kodeksu pracy.

Umowa śmieciowa - fakt czy nadużycie?
Niektórzy, zwłaszcza pracownicy i związki zawodowe, określają tym mianem umowy zlecenia, umowy o dzieło oraz inne formy
zatrudnienia, do których stosuje się przepisy o zleceniu. Niektórzy idą dalej określając tą nazwą umowy o pracę na czas określony, zwłaszcza te długotrwałe. Nazwa, która lansowana przez media urosła do rangi hasła wyborczego niejednej formacji politycznej, jest w rzeczywistości sporym nadużyciem.

Umowy cywilnoprawne, do których należą także umowy agencyjne, umowy o świadczenie usług, jak i kontrakt menedżerski są legalnymi stosunkami prawnymi. Nie jest to żadna patologia. Wręcz przeciwnie, częstokroć kontrakty te przynoszą wiele korzyści, dając dużą elastyczność.

Zleceniobiorcom dają swobodę organizowania własnej pracy, lub wejście/powrót na rynek pracy po dłuższej nieobecności. Mówimy oczywiście o sytuacji prawidłowej, kiedy to umowy cywilnoprawne stosowane dla celów, dla których zostały stworzone, stanowią dogodną dla obu stron formę zatrudnienia. Problem powstaje wówczas, gdy...

Dowiedz się więcej o umowach śmieciowych i zmianach w Kodeksie pracy. Pobierz poradnik.

Agata Wiewióra

E-book

Nowoczesna Firma S.A.

{{config.phoneNumber}} wyświetl numer

Poinformuj firmę, że dzwonisz z nf.pl i zapytaj o dodatkowy rabat

lub wpisz swój numer telefonu i poczekaj na kontakt z jego strony

Dziękujemy. Skontaktujemy się tak szybko jak to możliwe

Prawo

Pobierz za darmo

Dziękujemy za zainteresowanie naszymi materiałami. Na podany adres email wysłaliśmy link do pobrania poradnika

Popularne zapytania:

  • umowy śmieciowe

Inne poradniki tej firmy