Występuj publicznie bez stresu!

507 wyświetleń

Wielu ludzi boi się występować przed większą grupą. Nie chodzi o to, że nie wiedzą co chcą przekazać, ale raczej o stres przed wystąpieniami publicznymi. Nad stresem można zapanować. Nic nie stoi na przeszkodzie by dzięki wystąpieniom przed większą grupą słuchaczy pozytywnie się wyróżnić i być zauważonym! Oto kilka wskazówek, które pomogą ci pokonać stres i skutecznie prezentować!

1. Przygotuj się! Przygotuj się! Przygotuj się!

Tylko dzięki pełnemu zrozumieniu tego co chcesz przedstawić nabierzesz pełnej odwagi. Kiedy nie jesteś w stanie ogarnąć własnych myśli i materiału, nie będziesz skutecznie przemawiać. Po prostu musisz dobrze wiedzieć co chcesz powiedzieć.

2. Rozpocznij odważnie!

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. To jak rozpoczniesz daje twoim słuchaczom wyobrażenie o tobie i całym wystąpieniu. Starannie zaplanuj co powiesz na początku i przedstaw to z ekspresją i pewnością siebie.

3. Skoncentruj się na kilku kluczowych punktach!

Zaplanuj kluczowe punkty twojego wystąpienia i starannie przemyśl jaki chcesz osiągnąć cel. Nie zapominaj, by najważniejsze myśli uwypuklić czymś, dzięki czemu wywołasz w słuchaczach efekt „wow". Może to być pomoc wizualna albo zapadający w pamięci przykład. Pamiętaj, im bardziej kreatywnie podejdziesz do kluczowych punktów wystąpienia, tym bardziej swobodnie będziesz się czuć.

4. Znaj dowody!

To o czym mówisz nie może być oparte tylko na twoich przemyśleniach. Posiłkuj się dowodami, tym bardziej kiedy przedstawiasz główne punkty wystąpienia. Przedstawienie rzeczowych argumentów na dany temat pomoże twoim słuchaczom zgodzić się z tym o czym mówisz.

5. Zakończ wezwaniem do działania!

Ostatnie minuty twojego wystąpienia będą najlepiej zapamiętane. Starannie się do tego przygotuj i upewnij się, że zakończenie twojej prezentacji zawiera jej cel. Podsumuj treść i jasno określ twoim słuchaczom kierunek działania.

Poszerz swoją wiedzę z Dale Carnegie Training i już dzisiaj zapisz się na szkolenia: Skuteczne Prezentacje i Wystąpienia publiczne i storytelling

Anita Dybala

Przewodnik

Dale Carnegie Training Poland

{{config.phoneNumber}} wyświetl numer

Poinformuj firmę, że dzwonisz z nf.pl i zapytaj o dodatkowy rabat

lub wpisz swój numer telefonu i poczekaj na kontakt z jego strony

Dziękujemy. Skontaktujemy się tak szybko jak to możliwe

Zarządzanie

Pobierz za darmo

Dziękujemy za zainteresowanie naszymi materiałami. Na podany adres email wysłaliśmy link do pobrania poradnika

Inne poradniki tej firmy