Reklamacja - prawa sklepu i klienta

675 wyświetleń

Jakie są prawa sklepu i klienta w przypadku reklamacji? Co nam przysługuje? Jak możemy się bronić przed nieuczciwymi praktykami? Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj nasz poradnik pt. Reklamacja – prawa sklepu i klienta. Dzięki niemu dowiesz, jakie zmiany nastąpiły 25 grudnia 2014 r., czyli wraz z wejściem w życie ustawy o prawach konsumenta. Poznasz prawa i obowiązki sprzedawców i konsumentów przysługujące w przypadku reklamacji towaru, a także zobaczysz, jak obecnie wyglądają procedury reklamacyjne. Jeżeli działasz w sprzedaży lub jesteś klientem, przeczytaj nasz bezpłatny poradnik, a dowiesz się, jakie nowe obowiązki zostały nałożone na sprzedawców oraz czego może żądać konsument w razie reklamacji towaru.

Fragment poradnika:

Jednym z głównych praw przysługujących każdemu konsumentowi jest prawo do złożenia reklamacji i to on wybiera, na jakiej podstawie będzie dochodził swych praw. Może wybrać rękojmię lub gwarancję.

Gwarancja jest dobrowolnym zobowiązaniem składanym przez przedsiębiorcę, wskazującym na uprawnienia konsumenta w razie zaistnienia wady kupionego towaru. W razie udzielenia gwarancji to producent lub sprzedawca decyduje o jej zakresie i treści.

Rękojmia wynika wprost z przepisów prawa i sprzedawca nie może jej w żaden sposób ograniczyć w relacjach z konsumentami. W relacjach B2B (business-to-business) strony umowy sprzedaży mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi ograniczyć, a nawet wyłączyć (z wyjątkiem wad ukrytych).

To konsument decyduje, czy chce skorzystać z gwarancji czy też rękojmi. Wybór gwarancji powoduje przerzucenie odpowiedzialności na producenta lub dystrybutora z wyłączeniem sprzedawcy.

Agata Wiewióra

E-book

Nowoczesna Firma S.A.

{{config.phoneNumber}} wyświetl numer

Poinformuj firmę, że dzwonisz z nf.pl i zapytaj o dodatkowy rabat

lub wpisz swój numer telefonu i poczekaj na kontakt z jego strony

Dziękujemy. Skontaktujemy się tak szybko jak to możliwe

Sprzedaż

Pobierz za darmo

Dziękujemy za zainteresowanie naszymi materiałami. Na podany adres email wysłaliśmy link do pobrania poradnika

Inne poradniki tej firmy