Problem frankowiczów a rynek mieszkaniowy

66 wyświetleń

W maju 2015 roku kurs franka przekroczył 4 zł. Oznacza to niemal dwukrotny wzrost w stosunku do 2007 r. Kolejna rewaluacja zbiegła się w czasie z zapowiedziami o przewalutowaniu kredytów we frankach. Zadłużeni Polacy traktują je jako ostatnią szansę, ale uwagę na to powinni zwrócić wszyscy. Problem frankowiczów ma bowiem ogromny wpływ na całą gospodarkę, w tym przede wszystkim na rynek mieszkaniowy. Kredyty i nieruchomości to sieć naczyń połączonych – twierdzi Marek Szmolke, prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego START.

Chcesz zrozumieć ten mechanizm? Pobierz bezpłatny poradnik.

Pomimo szeregu pomysłów autorstwa czy to KNF albo ZBP, wciąż niewiele wskazuje na to, by frankowicze mogli liczyć na przełomowe rozstrzygnięcia ich sytuacji, przynajmniej w dającej się przewidzieć perspektywie.

Kredyt we frankach, jak przewlekła choroba
– Problem rodzimych frankowiczów od dłuższego czasu przypomina objawy przewlekłej, acz nie leczonej od lat we właściwy sposób choroby. Można z nią żyć nawet długie lata, okresowo odczuwając na przemian stany poprawy i pogorszenia samopoczucia. Jednak bez zdecydowanej i profesjonalnej terapii zagrożenie zawałem czy zapaścią z wszelkimi tego konsekwencjami jest jedynie kwestią czasu – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk portalu Adres strony został usunięty.

Blokada dobrych klientów
Jak podkreśla Mariusz Kania, prezes zarządu Metrohouse SA: „Wysoki kurs franka powoduje, że problemem dla większości jest nie tyle obsługa bieżącego zadłużenia, co blokada wynikająca z braku możliwości sprzedaży mieszkania bez uniknięcia znaczących strat. Ci sami ludzie mogliby stać się dobrymi klientami deweloperów”.
Skąd taka teza? Jak tłumaczy: „We wspominanym okresie duża część mieszkań nabywanych na kredyt we frankach to niewielkie lokale kupowane często przez singli, którzy obecnie, jak mniemam, przynajmniej po części znajdują się w zgoła odmiennej sytuacji życiowej. Metraże mogą nie być wystarczające do realizacji planów życiowych, powiększenia rodziny”.

Grażyna Stefańska

E-book

Nowoczesna Firma S.A.

{{config.phoneNumber}} wyświetl numer

Poinformuj firmę, że dzwonisz z nf.pl i zapytaj o dodatkowy rabat

lub wpisz swój numer telefonu i poczekaj na kontakt z jego strony

Dziękujemy. Skontaktujemy się tak szybko jak to możliwe

Pobierz za darmo

Dziękujemy za zainteresowanie naszymi materiałami. Na podany adres email wysłaliśmy link do pobrania poradnika

Inne poradniki tej firmy