METODOLOGIA PIGUŁEK WIEDZY dla małych i średnich przedsiębiorstw

768 wyświetleń

Metodologia Pigułek Wiedzy to nowa metoda szkolenia pracowników, która wzmacnia kompetencje zawodowe poprzez zastosowanie krótkich wskazówek multimedialnych (pigułek wiedzy). Jesteś małym lub średnim przedsiębiorcom? Zobacz, jak wprowadzić je w swojej firmie.

Głównym narzędziem MPW jest krótki film instruktażowy, przedstawiający, jak przeprowadzać określone czynności na stanowisku pracy poprzez odwzorowanie codziennych zadań w atrakcyjnym formacie.

Czym są Pigułki Wiedzy?
Metodologia Pigułek Wiedzy (MPW) stanowi ramy wydajnego kształcenia i dzielenia się wiedzą w firmie. Wykorzystuje zestaw narzędzi zaprojektowanych w celu łatwego i wydajnego dzielenia się wiedzą i umiejętnościami przez pracowników. MPW składa się z krótkich wskazówek w formie filmowej, szablonów, wytycznych...

Łatwy sposób szkolenia pracowników
Czynności zapisane jako Pigułka Wiedzy są łatwe do zrozumienia i naśladowania przez pracowników, niezależnie od ich poziomu kwalifikacji. Format elektroniczny umożliwia łatwą dystrybucję. W razie potrzeby można udostępnić materiały on-line dla osób niepełnosprawnych jako część skutecznego nauczania na odległość.

Szkolenia dla pracowników MSP
Proces szkoleniowy realizowany w MŚP nie różni się znacząco od procesu szkoleniowego realizowanego w dużych firmach. Zauważyć można jednak, że w przypadku MŚP:
• Pracownik opuszczający MSP może zabrać ze sobą znaczący procent wiedzy organizacyjnej (10, 20, a nawet 50 proc.).
• Przez większość czasu jest bardzo trudno zorganizować grupy uczestników zainteresowanych danym tematem szkolenia, które są na tyle duże, by usprawiedliwiać inwestycję.
• Koszt nieobecności pracownika uczestniczącego w działaniach szkoleniowych jest wyższy i może nawet uniemożliwić ich realizację, ponieważ w pewnych okolicznościach oznaczać może zamknięcie całej firmy lub jej części na czas realizacji szkolenia.
• MSP z definicji są organizacjami bardziej elastycznymi, a elastyczność ta stanowi ich przewagę konkurencyjną, jednak musi być połączona z dawkami szkoleniowymi typu „just-in-time”.
• Budżet na szkolenia jest bardzo ograniczony.
• Szkolenie postrzegane jest jako ciekawe działanie z punktu widzenia socjalizacji pracowników, ale o niewielkim wpływie na wyniki firmy.
• Menadżerowie MSP nie uczestniczą w działaniach szkoleniowych pod pretekstem braku czasu.
• Pomimo niewielkich rozmiarów transfer wiedzy między pracownikami odbywa się na co dzień w sposób chaotyczny i nieusystematyzowany.

Chcesz wiedzieć więcej o szkoleniu pracowników poprzez Pigułki Wiedzy? Pobierz bezpłatny poradnik.

Piotr Maczuga

E-book

Digital Knowledge

{{config.phoneNumber}} wyświetl numer

Poinformuj firmę, że dzwonisz z nf.pl i zapytaj o dodatkowy rabat

lub wpisz swój numer telefonu i poczekaj na kontakt z jego strony

Dziękujemy. Skontaktujemy się tak szybko jak to możliwe

Marketing

Pobierz za darmo

Dziękujemy za zainteresowanie naszymi materiałami. Na podany adres email wysłaliśmy link do pobrania poradnika

Popularne zapytania:

  • małe i średnie przedsiębiorstwa

Inne poradniki tej firmy