Kredyt hipoteczny w CHF - jak sobie z nim radzić?

354 wyświetleń

Z czego wynika gwałtowny wzrost zadłużenia osób mających kredyty we frankach? W jaki sposób można obniżyć ratę kredytu we frankach? Czy można się od niego uwolnić? Na te i inne pytania odpowiada Michał Krajkowski, główny analityk Notus Doradcy Finansowi.

Piętnasty dzień stycznia tego roku, dla wielu kredytobiorców zadłużonych we franku szwajcarskim, to był prawdziwy „czarny czwartek”. W ciągu kilku minut ich zadłużenie z tytułu kredytów we frankach wzrosło o ponad 25 procent. Za sprawą niskiego Liboru, raty niemal wróciły do poziomu z połowy stycznia, ale osoby spłacające kredyty we frankach ciągle mają problem ze gigantycznym zadłużeniem.

Jak uwolnić się od kredytu we frankach wg KNF
W ciągu ostatnich 3 miesięcy pojawiało się wiele propozycji rozwiązania problemów z kredytami walutowymi. Jedną z nich jest propozycja szefa Komisji Nadzoru Finansowego. W myśl tych rozwiązań dotychczasowy kredyt zostałby podzielony na dwa zobowiązania – zabezpieczone hipotecznie oraz niezabezpieczone.

Sposoby na obniżenie raty kredytu we frankach
Sposobów na poradzenie sobie z tak dużym wzrostem kursu CHF/PLN niestety nie ma zbyt wielu. Możliwe rozwiązania pozwolą na niewielkie tylko zniwelowanie niekorzystnych zmian.
Jedną z metod jest wydłużenie okresu spłaty kredytu, możliwe jest to jednak tylko pod warunkiem, że kredyt nie został zaciągnięty na maksymalny w danym banku okres.
Ratę kredytową możemy też nieco obniżyć poprzez samodzielne nabywanie waluty. W wielu bankach kurs sprzedaży jest dużo wyższy niż ten stosowany w innych instytucjach, i to zarówno w kantorach jak i bankach.

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz bezpłatny poradnik.

Grażyna Stefańska

E-book

Nowoczesna Firma S.A.

{{config.phoneNumber}} wyświetl numer

Poinformuj firmę, że dzwonisz z nf.pl i zapytaj o dodatkowy rabat

lub wpisz swój numer telefonu i poczekaj na kontakt z jego strony

Dziękujemy. Skontaktujemy się tak szybko jak to możliwe

Finanse

Pobierz za darmo

Dziękujemy za zainteresowanie naszymi materiałami. Na podany adres email wysłaliśmy link do pobrania poradnika

Inne poradniki tej firmy