Kasy fiskalne. O zmianach i wydatkach, które dotkną 70 tysięcy Polaków

658 wyświetleń

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje Rozporządzenie Ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych. Rozszerza ono obowiązek stosowania kas fiskalnych na grupy podatników, które wcześniej były zwolnione z tego obowiązku.

Kosztowne zmiany dotyczą ok. 70 tys. Polaków. Kto musi dostosować się do nowych przepisów, a kto jest z nich zwolniony? Na to i inne pytania odpowiada Tomasz Strzałkowski, Doradca Podatkowy, Kancelaria Chałas i Wspólnicy.

Kontrowersje wokół kas fiskalnych
Szczególnie wiele kontrowersji wywołuje objęcie obowiązkiem kas fiskalnych pomocy prawnej świadczonej z urzędu. Objęcie pomocy prawnej z urzędu obowiązkiem rejestrowania sprzedaży byłoby sprzeczne z podstawowym celem prowadzenia kas fiskalnych, czyli przeciwdziałaniu przypadkom zaniżania obrotów. Przyjęta konstrukcja rozliczenia wynagrodzenia uniemożliwia bowiem tego typu praktyki.

Awaria kasy fiskalnej niczego nie usprawiedliwia
Sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej nie usprawiedliwia jej awaria. W przypadku gdy ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej jest niemożliwe, podatnik nie może dokonywać sprzedaży.

Kolejne zmiany w 2017 roku
Nowe rozporządzenie będzie obowiązywało do 31 grudnia 2016 roku. Dzięki czemu już dziś możemy być pewni, że czeka nas kolejna zmiana przepisów rozszerzająca obowiązek stosowania kas fiskalnych na nowe grupy podatników.

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz poradnik.

Grażyna Stefańska

E-book

Nowoczesna Firma S.A.

{{config.phoneNumber}} wyświetl numer

Poinformuj firmę, że dzwonisz z nf.pl i zapytaj o dodatkowy rabat

lub wpisz swój numer telefonu i poczekaj na kontakt z jego strony

Dziękujemy. Skontaktujemy się tak szybko jak to możliwe

Finanse

Pobierz za darmo

Dziękujemy za zainteresowanie naszymi materiałami. Na podany adres email wysłaliśmy link do pobrania poradnika

Inne poradniki tej firmy