Jak bezpiecznie kontrolować płynność finansową w firmie?

822 wyświetleń

Płynność finansowa przedsiębiorstwa jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o jego sukcesie. Dostęp do dodatkowych środków pieniężnych ma dla firm ogromne znaczenie, nie tylko z punktu widzenia realizacji aktualnych zleceń, lecz także ogólnego rozwoju. Tymczasem zatory finansowe czy brak środków na prowadzenie bieżącej działalności to dosyć powszechnie pojawiający się problem, z którym wciąż boryka się wiele polskich podmiotów z sektora MSP.

Zainteresowanie rozwiązaniami zmniejszającymi ryzyko utraty płynności finansowej przedsiębiorstw stale rośnie, jednak mimo to menedżerowie nadal nie są w pełni świadomi możliwości, jakie daje ich wykorzystanie.

Chcesz je poznać? Pobierz bezpłatny poradnik.
Jego autorem jest Paweł Kosmala, który od 2004 r. pełni funkcję prezesa Górnośląskiego Towarzystwa Finansowego GTF Sp. z.o.o., z powodzeniem realizując strategię firmy i odpowiadając za jej bieżące funkcjonowanie oraz nieustający rozwój.

MSP zagrożone utratą płynności finansowej
Małe i średnie przedsiębiorstwa mają decydujący wpływ na rozwój gospodarczy w Polsce, jednak to właśnie one są najbardziej narażone na problemy wynikające z utraty płynności finansowej. Duże firmy utrzymują osobne działy lub wynajmują podmioty zewnętrzne, których zadaniem jest poszukiwanie i wykorzystywanie instrumentów zmniejszających ryzyko działania w środowisku biznesowym. Podmioty działające w środowisku MSP często nie mogą pozwolić sobie na taki luksus ze względów finansowych lub w wyniku ograniczeń kadrowych. W szczególnej sytuacji są właściciele najmniejszych firm, którzy najczęściej nie mają czasu i wiedzy, by na bieżąco kontrolować płynność finansową.

Co o płynności finansowej przedsiębiorstwa powinien wiedzieć menedżer?
Dlatego też tak ważne jest, aby prowadzący działalność gospodarczą stale pogłębiał swoją wiedzę na temat dostępnych na rynku rozwiązań, a następnie skrupulatnie analizował wszystkie możliwości. Każda metoda niesie ze sobą inne korzyści, ale wiąże się także z różnymi obwarowaniami. Im lepiej poznamy ich zalety, tym łatwiej będzie je dopasować do naszych potrzeb. Godne uwagi jest przybliżenie sobie działania takich instrumentów jak faktoring, kredyt czy leasing, które mogą przyczynić się do poprawy kondycji firmy.

Jeżeli chcesz, aby Twoja firma mogła się pochwalić płynnością finansową, koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Agata Wiewióra

E-book

Nowoczesna Firma S.A.

{{config.phoneNumber}} wyświetl numer

Poinformuj firmę, że dzwonisz z nf.pl i zapytaj o dodatkowy rabat

lub wpisz swój numer telefonu i poczekaj na kontakt z jego strony

Dziękujemy. Skontaktujemy się tak szybko jak to możliwe

Finanse

Pobierz za darmo

Dziękujemy za zainteresowanie naszymi materiałami. Na podany adres email wysłaliśmy link do pobrania poradnika

Popularne zapytania:

  • kredyt

Inne poradniki tej firmy