E-zwolnienia - od przyszłego roku wchodzą zaświadczenia L4 w formie elektronicznej

1199 wyświetleń

To już postanowione – od przyszłego roku wchodzą zaświadczenia L4 w formie elektronicznej. Wprowadzenie e-zwolnień lekarskich wydaje się nie mieć wad. Ograniczona zostanie „papierkowa robota”, ZUS będzie miał większą kontrolę nad prawidłowością wystawiania zwolnień, pracownicy nie będą musieli martwić się tym, aby dostarczyć zaświadczenie L4 w papierowej formie do pracodawcy.

Jednak nie zostało doprecyzowane, kto poniesie koszty zaopatrzenia gabinetów lekarskich w odpowiedni do realizacji założeń ustawy. Czy obowiązek ten zostanie narzucony w całości na stronę wystawiającą zaświadczenia tj. szpitale, przychodnie? Czy pracodawcy zostaną obciążeni kosztami związanymi z wprowadzaniem niezbędnego systemu E-zwolnienia?

O nowych procedurach, problemach technicznych i kontrowersjach związanych z e-zwolnieniami opowiada Marcin Kieszkowski, adwokat z kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p.

E-zwolnieniaSkontaktuj się z nami za pomocą formularza na tej stronienowa procedura

Uprawnieni do wystawiania e-zwolnień będą tylko lekarze, którzy uprzednio, w formie pisemnej lub dokumentem elektronicznym (uwierzytelnionym podpisem elektronicznym bądź profilem zaufanym ePUAP), złożą oświadczenie, w którym zobowiążą się do przestrzegania „zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy i przepisów o ochronie danych osobowych”. Po przebadaniu pacjenta lekarz, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez ZUS, wystawi zwolnienie w formie dokumentu elektronicznego (uwierzytelnionego w ten sam sposób jak powyżej).

Zwolnienie to praktycznie natychmiastowo znajdzie się na skrzynce podawczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych skąd, nie później niż w dzień następujący po dniu otrzymania, zostanie udostępnione pracodawcy na jego profilu informacyjnym płatnika składek. W ten sposób, w teorii, już po dwóch dniach wszelkie formalności związane z wystawianiem zwolnienia lekarskiego zostaną zakończone.

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz poradnik.

Grażyna Stefańska

E-book

Nowoczesna Firma S.A.

{{config.phoneNumber}} wyświetl numer

Poinformuj firmę, że dzwonisz z nf.pl i zapytaj o dodatkowy rabat

lub wpisz swój numer telefonu i poczekaj na kontakt z jego strony

Dziękujemy. Skontaktujemy się tak szybko jak to możliwe

Prawo

Pobierz za darmo

Dziękujemy za zainteresowanie naszymi materiałami. Na podany adres email wysłaliśmy link do pobrania poradnika

Inne poradniki tej firmy