Barometr Rynku Pracy III

300 wyświetleń

To już trzeci Barometr Rynku Pracy. Raport przedstawia aktualne dane obrazujące sytuację na rynku pracy w Polsce. Podobnie jak przy poprzednich wydaniach Barometru Rynku Pracy, zbadano polski rynek pracy widziany oczami pracownika i pracodawcy.

W raporcie znajdują się odpowiedzi na pytania zadane pracownikom, o to czy obawiają się o swoje miejsce zatrudnienia, czy planują zmienić pracę, czy spodziewają się wzrostu czy obniżenia poziomu wynagrodzeń. W Barometrze Rynku Pracy znajdują się także sugestie pracodawców, którzy podzielili się swoimi planami dotyczącymi zatrudnienia w swoich firmach oraz polityki płacowej. Nową część raportu stanowi obszar „wykształcenie a praca”, w ramach którego zapytano Polaków, czy zdobyta przez nich edukacja pomaga im na rynku pracy.

Jeśli chcesz wiedzieć, jaka jest sytuacja na rynku pracy w Polsce, koniecznie zapoznaj się z Barometrem Rynku Pracy.

Kondycja polskiego rynku pracy jest lepsza niż ktokolwiek mógł oczekiwać jeszcze 12 miesięcy temu. Na koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia była najniższa od 2008 roku. W związku z większym popytem inwestycyjnym ze strony przedsiębiorców i przyspieszeniem polskiej gospodarki, wskaźniki obrazujące rynek pracy w Polsce poprawiły się. Co więcej, w tym roku widzimy kontynuację tego trendu. Wyraźny spadek liczby bezrobotnych rok do roku mieliśmy także w styczniu br., w którym zgodnie z danymi GUS, stopa bezrobocia wyniosła 12 proc., czyli o 1,9 p.p. mniej niż przed rokiem. Jednak Polacy nie do końca tym wskaźnikom ufają.
– Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że ponad jedna czwarta respondentów obawia się utraty pracy w najbliższym czasie. W porównaniu do zeszłego roku ich nastroje uległy zatem pogorszeniu. Warto jednak podkreślić, że tylko częściowo. Bowiem istotnie wzrosła liczba pracowników oczekujących wzrostu poziomu wynagrodzenia – o 7p.p. w porównaniu do 2014 r. – pisze we wstępie raportu Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service SA.

A jak do oczekiwań pracowników mają się plany pracodawców?
Podobnie jak w ubiegłym roku, zdecydowana większość pracodawców (81% firm) planuje utrzymać obecny poziom miejsc pracy. To ważny sygnał dla pracowników, że ich miejsca pracy nie są zagrożone. Stabilnemu zatrudnieniu w polskich firmach odpowiada stabilny poziom wynagrodzeń. Zdecydowana większość respondentów zamierza utrzymać aktualny poziom płac. Warto jednak zwrócić uwagę, że firmy reagują na oczekiwania pracowników – odsetek pracodawców planujących zwiększenie poziomu wynagrodzeń wzrósł istotnie w porównaniu do sierpnia 2014 r. i stanowi najlepszy wynik w ciągu trzech ostatnich lat.

Chcesz wiedzieć więcej o rynku pracy w Polsce? Pobierz poradnik.

Krzysztof Inglot

Raport

Work Service S.A.

{{config.phoneNumber}} wyświetl numer

Poinformuj firmę, że dzwonisz z nf.pl i zapytaj o dodatkowy rabat

lub wpisz swój numer telefonu i poczekaj na kontakt z jego strony

Dziękujemy. Skontaktujemy się tak szybko jak to możliwe

HR

Pobierz za darmo

Dziękujemy za zainteresowanie naszymi materiałami. Na podany adres email wysłaliśmy link do pobrania poradnika