10 kroków do sprawnego wdrożenia systemu IT w firmie

968 wyświetleń

Wdrożenie systemu IT w firmie spędza sen z powiek wielu menadżerom. Zakup oprogramowania i rożnych systemów informatycznych, jak ERP, CRM, choć poprzedzony często długim procesem wyboru, to dopiero początek. Prawdziwe problemy zaczynają się przy próbie wdrożenia systemu IT w firmie.

Co zrobić, by nie straszyło nas widmo przekroczonego budżetu, zbliżający się termin zakończenia i rosnące niezadowolenie całej firmy? Przez trudny proces wdrożenia IT w firmie przeprowadzą autorzy poradnika: Alicja Mazur i Rafał Hytel, ekspertów spółki MADAR, producenta oprogramowania dla biznesu od 1991 r.

Wdrożenie wykonują ludzie
Nie wystarczy, by zaangażowani w ten proces byli zewnętrzni konsultanci. Trzeba delegować do tego własnych specjalistów i pracowników – najlepiej tych, którzy są otwarci na zmiany.

Wybór systemu powinien być świadomy
W procesie wyboru funkcji, które ma zawierać aplikacja, dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, które z nich są już realizowane, muszą zostać zrealizowane, mogą pozostać, nie są potrzebne oraz jeszcze nie wiadomo, czy są potrzebne.

Cierpliwość popłaca
Należy pamiętać, że nawet najlepszy system w początkowej fazie zazwyczaj opóźnia a nie przyspiesza pracę. Przy „podmianie” starego systemu potrzebne jest nawet parę miesięcy by osiągnąć funkcjonalność sprzed zmian. Jedną ze strategii jest wdrażanie etapami lub w kolejnych działach lub grupach.

Cele pośrednie
Dobrze jest zdefiniować „cele pośrednie”, których osiągnięcie z jednej strony motywuje, z drugiej pozwala na szczegółową analizę prac, szybkie zdiagnozowanie problemów i ewentualną korektę planów. 10.

To jeszcze nie koniec
Czas, w którym cała firma zaczyna polegać na nowym systemie nie jest punktem, w którym można powiedzieć „skończyliśmy”. Zaniechanie okresowych szkoleń, monitorowania osiągania kolejnych celów oraz kontroli poprawności danych skazuje projekt na niepowodzenie.

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz bezpłatny poradnik.

Grażyna Stefańska

E-book

Nowoczesna Firma S.A.

{{config.phoneNumber}} wyświetl numer

Poinformuj firmę, że dzwonisz z nf.pl i zapytaj o dodatkowy rabat

lub wpisz swój numer telefonu i poczekaj na kontakt z jego strony

Dziękujemy. Skontaktujemy się tak szybko jak to możliwe

IT

Pobierz za darmo

Dziękujemy za zainteresowanie naszymi materiałami. Na podany adres email wysłaliśmy link do pobrania poradnika

Inne poradniki tej firmy